שלום חברות וחברים,

היום מצעד הגאווה בירושלים. אני וסיעת המחנה הציוני נהיה שם בנוכחות דרמטית, ציפי לבני הסבירה בפוסט נהדר למה. שבוע אחרי שבוטל המצעד בבאר שבע בגלל החשש של המשטרה שלא תוכל לאבטח אותו, בגלל ציבור שחש שהמצעד פוגע ברגשותיו, ניר ברקת הודיע שלא יגיע למצעד "כדי לא לפגוע ברגשות הדתיים", שערורייה. מה עם רגשות החילונים? מה אמורים לחוש ההורים של שירה בנקי זכרה לברכה, שנרצחה בשנה שעברה במצעד בגלל אנשים כאלו בדיוק? הרבה מכןם הזדהו עם הציוץ שלי על זה.
 
ובהמשך לדברים שאמרתי בוידאו, זה המכתב ששלחתי הבוקר לשר החינוך בנט ובו דרשתי ממנו להפסיק את התקציב למוסדות שבראשם עומדים אנשים ששוללים את הקיום של אנשים אחרים.
התחושות קשות מאד בסופו של השבוע הזה, שבו אישרה הכנסת את חוק סתימת הפיות המכונה "חוק ההדחה". לא יודעת אם אתןם יודעות ויודעים, אבל חוק ההדחה, החוק שכל כולו פופוליזם זול שנועד להפחיד את חברות וחברי הכנסת מלבטא את דעתןם, לא היה חל על הדברים שאמרה חנין זועבי על חיילי צה"ל במליאה. זה לא מפריע לחברות וחברי הממשלה להציג אותו כ"חוק חנין זועבי" ולזרות חול בעיני הציבור שזה החוק שיפתור את כל הבעיות שלנו. בעיני, המחשבה שחברות וחברי הכנסת לקחו לעצמם את החירות להעיף ח"כ מהכנסת היא בלתי נסבלת. זה עיוות של רצון הבוחרת ופגיעה מסוכנת בכללי המשחק בדמוקרטיה שלנו.
 
הממשלה היתה כל כך הסטרית להעביר את החוק הגרוע הזזה שהיא לא בחלה בשום אמצעי. חברת הכנסת ציפי חוטובלי נמצאת בחופשת לידה. אני, בתפקידי כמרכזת האופוזיציה, התבקשתי לתת לה קיזוז לכל משך חופשת הלידה וכמובן שהסכמתי. ואכן, מנהלת הסיעה זהבה אילני ואני דואגות לה מדי שבוע לקיזוז. אתן יכולות לתאר לעצמכן את התדהמה שלי כשזהבה הפנתה את תשומת לבי לכך שבמליאה, מוכנה להצבעה, יושבת סגנית השר ציפי חוטובלי. ניגשתי ליו"ר וביקשתי רשות דיבור להצעה לסדר וזה מה שאמרתי.
בליכוד הבינו שנתפסו – כמו צבי בפנסי מכונית – ככה קרא לזה כתב ערוץ 10 עקיבא נוביק. הנה הכתבה שלו על הפשלה הזאת של הקואליציה וגם הסיקור במבט, ושיחה מתוך יומן הבוקר של קול ברמה.
 
הרגשתןם את האדמה רועדת השבוע? ראש הממשלה שלנו התייצב במליאה ובמשך כמעט שעתיים עשה את הבלתי ייאמן – ענה על שאלות! נתניהו לא כל כך אוהב את הקונספט הזה. הוא מעדיף להצטלם בתנאים סטריליים סרטונים קרבניים לפייסבוק שמתחילים לרוב ב"את זה לא תשמעו בתקשורת". כאילו שהוא מתחנן ומבקש להתראיין כל שבוע והתקשורת מסרבת.
שעת השאלות זה קונספט שאני הכנסתי במושב הכנסת הזה, אחרי משא ומתן ארוך עם הקואליציה. בתמורה לצמצום הצעות אי האמון בממשלה, חמש פעמים במושב יתייצבו שרות ושרי הממשלה לענות על שאלות שלא קיבלו מראש ולא התכוננו אליהן.
 
התנאי שלי היה שגם ראש הממשלה ישתתף. הוא, כמובן, לא כל כך אהב את זה אבל בסופו של דבר קיבל את התנאי והשבוע עלה פעם ראשונה לדוכן ופשוט השיב לשאלות של חה"כ. נתניהו נתן שואו, כי אם יש משהו שנתניהו מצטיין בו זה להופיע. מזמינה אתכן ואתכם לצפות בשאלה שלי: למה הוא כל כך נחוש לחרב את התקשורת הישראלית ומה גרם לו לשנות את דעתו שלראש ממשלה מספיקות שתי קדנציות, כמו שאמר בעבר. לפני שהתחיל עשיתי חזרותעם בן כספית ואריה אלדד ברדיו, והקראתי להם שאלות שהצעתן והצעתם לי בתגובה לפוסט הזה. מוזמנות גם לצפות בכתבה בחדשות 2 שסיכמה את האירוע, ולמחרת סיכמו אותו בתכנית הבוקר של הילה ואברי ודיברתי על זה עם שלום קיטל ובני טייטלבוים  ב"הכל דיבורים"וגם בקול ברמה וברדיו חיפה.
 
וככה זה נראה מהמקום שלי:
 
אם אתןם גרושות וגרושים, בדרך לשם או מכירות מישהו שבדרך לשם – אם כשהתגרשתן הייתה המדינה מציעה לכן לבוא לשמוע, בחינם ובדיסקרטיות, על אפשרויות אחרות מאשר מלחמה בבית משפט – לא הייתןם שמחים? החוק שלי ליישוב סכסוכים במשפחה בדרכי שלום נכנס השבוע לתוקף. הרבה הרבה נשים וגברים כתבו לי שהלוואי שכשהן התגרשו היה חוק כזה, שהיה חוסך להן ולהם זמן, כסף ובעיקר שברון לב. עכשיו, זוגות שרוצים להתגרש, במקום לפתוח ישר תיק בבית המשפט יופנו לארבע פגישות ביחידות הסיוע הסמוכות לבהמ"ש, ושם יקבלו מידע על אפשרויות נוספות שיש לגירושים. בסוף הפגישות האלו יחליטו בעצמןם אם הם מאמצים או לא, ויוכלו לבחור אם ללכת לגישור, הליך דומה או בכל זאת לבית משפט. אני בטוחה שהחוק הזה יעזור להרבה יותר זוגות להתגרש בכבוד, בלי לקרוע את הילדות והילדים לגזרים ולבזבז את ההון המשפחתי. הסברתי על החוק ביום כניסתו לתוקף לנחמה דואק בגל"צ. ואם עוד לא ראיתןם את הוידאו משבוע שעבר שמסביר בדיוק על ההליך – אני מזמינה אתכןם לעשות את זה.
 
כבר חשבתןם מה תעשו עם המליונים שתרוויחו מהורדת המיסים של כחלון? לפי הנתונים שהתפרסמו השבוע, לרוב האוכלוסייה – שמשתכרת פחות מ6,000 שקלים בחודש, ההורדה תכניס 30 ₪ בחודש. בקרוב כולןם יוכלו לקנות דירות. אני כמובן צינית. הממשלה הזו מתעלמת מהנושא של השכר ולהוסיף חטא על פשע, הביאה השבוע לאישור הכנסת את נושא התקציב הדו שנתי. תקציב דו שנתי זה רעיון לא טוב, מסכימים כל המומחיות והמומחים ואפילו שר האוצר. אבל למי הוא טוב? ניחשתןם נכון: להישרדות של נתניהו. עמדתי על הדוכן מול ראש הממשלה ואמרתי לו שהוא פרפורמר מצוין אבל ראש ממשלה גרוע.
אל תטעו, בין התרגילים והניסיונות של הקואליציה אני ממשיכה, כמובן, בעבודה הפרלמנטרית שהיא העבודה האמתית שלי ובשבילה אני בכנסת. השבוע היו לנו כמה הישגים משמחים:
ועדת העבודה והרווחה אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק שלי שלפיה הורים יוכלו לחלוק בימי מחלת הילדה או הילד ועדיין לקבל תשלום. זה תיקון שישפר את חייהם של הורים עובדים, כי היום, כדי לקבל כסף על ימי היעדרות כשהילדה חולה – מי שנשאר אתה בבית ביום הראשון צריך להישאר אתה ברצף עד סוף המחלה, ובואו נודה בזה – לצערנו, עדיין ברוב הפעמים זו האמא. בקרוב ההורים יוכלו להתחלק בימי המחלה ועדיין לקבל את התשלום ואני בטוחה שזה יעודד הורים לחלוק בימי המחלה וככה כולם ירוויחו. כאן אתןם יכולות לקרוא כתבה על הדיון, שבו התאחדות התעשיינים ניסתה באופן ממש מגונה להציג את האמהות והאבות העובדות כמי שמשקרות ומנצלות את המעסיק. בואו נתחיל מזה שישלמו לגברים ונשים אותו דבר. ודניאל הרוש, איש המפלגה שלנו ואבא לשתי בנות מתוקות, שייסד את עמותת "כולנו משפחה" שמנסה לעזור להורים עובדים בישראל, כתב על זה פוסט כועס ששווה לקרוא.
גם אתןם התחרפנתןם לשמוע שמפעל הפיס מעכב העברה של מאות מליוני שקלים שהוא חייב למדינה? כי אני כן. מפעל הפיס, אחד הגופים העשירים ביותר בישראל, נותן למדינה עונש. אתן בטוח זוכרות שלפני כמה שבועות משרד האוצר הודיע שברוח הצעת החוק שלי, הוא יבטל את ההיתר שנתן למדינה להפעלת מכונות המזל של מפעל הפיס. אותן מכונות שמכניסות למפעל הפיס חצי מיליארד שח בשנה – רבע מהרווחים שלו, על חשבון האוכלוסיות הכי מוחלשות בישראל. אז מה הפלא שבמפעל הפיס מבוהלים שביצת הזהב הזו הולכת להלקח מהם? אבל באיזו זכות מרשים לעצמם שם לעכב כסף שמגיע למדינה? מיד ביקשנו דיון מהיר בועדת הכספים וזה התקיים השבוע, אמרתי בדיון שמפעל הפיס גם עושה הון עתק מהמכונות וגם לא מעביר את הכסף שהוא מחויב להעביר וזה בבחינת 'הרצחת וגם ירשת'. עליהם להעביר את כל הכספים שהם מחויבים ובזמן. נקודה. תוכלו לראות את הדברים שאמרתי בדיון כאן.
במקביל, אני ממשיכה לפעול בנושא המדיני בשביל הבטחון והעתיד של החיים שלנו כאן. הפער שבין היכולות הצבאיות והכלכליות של ישראל, לבין חוסר האונות שלה בכל הנוגע לשיפור מצבה באיזור, הוא בלתי נתפס. לכן ייסדתי את השדולה לשיתוף פעולה אזורי, עם חה"כ יעקב פרי ומייקל אורן, והשבוע עשינו כנס ראשון בכנסת שעסק בשאלה האם לא הגיע הזמן ליוזמה ישראלית אזורית. השתתפו בכנס שגרירות ושגרירים של השכנות שלנו, כולל מירדן, קפריסין ובולגריה, מומחים ומומחיות למזרח תיכון וחברות וחברי כנסת רבים שהצטרפו לקריאה שלנו לפתוח במהלך מדיני. בימים הקרובים יעלה הכנס במלואו ליוטיוב ונשלח לכם לינק.
 
זוכרות את המאבק שלנו לבטל את פקודת המיסים גבייה העבשה ולהחליף אותה במנגנון גביית חובות מודרני שלא יאפשר לכל מיני גופים לדחוף לנו יד לכיס בברוטליות כמו היום? אז היום נפגשתי בעניין הזה עם שניים מראשי העיר המצוינים שלנו, רון חולדאי, ראש העיר ת"א ועם דב צור, ראש העיר ראשון לציון. ישבנו לחשוב יחד על דרכים לעשות את זה בלי לפגוע ברשויות וביכולת שלהן לדאוג לצרכי התושבות והתושבים שלהן, ובכל זאת לשפר את החיים בשביל אזרחיות ואזרחים שיש להם חוב. הפגישה הייתה טובה ואני ממשיכה לחפש את המנגנון האלטרנטיבי שיחליף את השיטה מימי המלך ג'ורג'.
 
השבוע ערכנו ישיבת סיעה מיוחדת בהשתתפות הנהגת "הזרם המרכזי" בראשות ח"כ לשעבר מיקי בר זוהר. הייתה לנו שיחה חשובה על הקו של מפלגת העבודה בדרכה חזרה לשלטון. מסתבר מעל לכל ספק שהעקרונות מוסכמים וברורים על כולןם. מסקנה לא פחות חשובה הייתה שאסור לעבוד אחד נגד השני אלא חייבות וחייבים לעבוד יחד. ככה ננצח. בהקשר הזה, אני שמחה שסוף סוף נקבע תאריך לועידה שבה יקבעו גם התאריכים לבחירות הפנימיות. התהליכים הדמוקרטים במפלגת העבודה הם אלו שעשו ועושים אותה למפלגה הדמוקרטית ביותר בישראל. אנחנו חייבות וחייבים לשמור עליהם. כולל כמובן, הפריימריז שכל חברות וחברי המפלגה משתתפים בהם. ואם עדין אינכןם בעלות ובעלי זכות הצבעה, הקדימו והצטרפו. מצטרפות בקלות כאן.
 
יש לנו שתי הזדמנויות להפגש השבוע: בשלישי בערב אני בסניף רחובות המהמם לשיחה על המפלגה ועל בכלל. 19:30 בהרצל 183 (אולם בני ברית). בחמישי בערב אתן ואתם מוזמנות להצטרף לשיחה פתוחה בנהריה, ממש אשמח לראות אתכןם שם! כל הפרטים פה בהזמנה.
 
סבא שלי היה דמות מרכזית מאד בחיים שלי. כשנפטר לפני שנה וחצי הוא תרם את גופתו למדע, והשבוע הבאנו אותו לקבורה. חשבתי שהחלק הקשה כבר מאחורי, אבל זה הציף בי המון רגשות. על סבא נחמיה כתבתי את הפוסט הזה, עם דמעות בעיניים, כשחזרתי מהלוויה.אני מתגעגעת אליו כל יום.
ולא ניפרד בלי רגע אחד מהשבוע הזה – איפה חותמות על כזה נוף מהמרפסת של המשרד? זו אני בקומה הששית של בית ההסתדרות בתל אביב, כל הכיף באינסטגרם, בואו אחרי ←לפרופיל שלי
 
שבת שלום,
שלכן ושלכם,
מרב.