חברות וחברים יקרות ויקרים,
כמו שראיתןם בוידאו, אני בארצות הברית כבר שבוע – בעיצומו של שבוע פוליטי מאד פה, בו התכנסה העצרת הכללית של האו"ם ולקראת העימות של טראמפ וקלינטון. אני פוגשת חברות וחברי קונגרס, בכירות ובכירים בפנטגון, עיתונאיות ועיתונאים – ומכולןם אני שומעת את אותו דבר. המצב של ישראל בארצות הברית לא פשוט. השבר באמון עמוק ונתניהו, במעשים ובדיבורים, מעמיק אותו עוד ועוד. גם הנאום שלו השבוע היה עוד מאותו דבר, לא שלמישהו או למישהי בארצות הברית עוד יש ציפיות.

 

מה שכן, נתניהו ניצל את הביקור בארצות הברית כדי לפנק את כלי התקשורת הישראליים בראיונות, ממש ככה, עם שאלות ותשובות וכל החבילה! למה דווקא שם ולמה להעניש את אלו שלא נסעו אתו לא נדע כנראה, אבל טוב לפחות שכמעט שנה וחצי אחרי הפעם האחרונה שעשה את זה, נתניהו ממש התיישב מול עיתונאיות ועיתונאים ישראלים ונאלץ להתמודד עם שאלות נוקבות. אז הוא השווה את ההשוואה השערורייתית של משפחת אלאור עזריה למשפחה שכולה, ואחר כך האשים את התקשורת שדבריו הוצאו מהקשרם ובסוף סוג של התנצל על הניסוח הלא מוצלח. אני מניחה שגם המשפחה של אלאור עזריה התחלחלה מהאמירה הזאת, אבל אני לא מקנאה במשפחות השכולות שהיו צריכות לשמוע דבר נורא כזה. נתניהו פשוט מתחרפן, הבעיה היא שהוא מחרפן לנו את המדינה.
כמו שעוד שמעתןם בראיונות, נתניהו מתהדר בימים אלה במצב הנשים בישראל. טל שלו, עיתונאית "וואלה" ביקשה ממנו תגובה לתמונה הזו, שחשפה את ההרכב הגברי של לשכת נתניהו.
ומה היה לנתניהו לענות? "אני די פמיניסט". ולכן נראה לי שלנשים אין כישורים.
ואם האמירה הזאת של נתניהו לא שכנעה אתכןם כמה הוא פמיניסט, שימו לב לזה:
אתןם יודעות שאני מנהלת מאבק ארוך שנים למען שוויון לנשים בצה"ל. שר ההגנה האמריקאי קיבל השנה החלטה לפתוח לנשים את כל המקצועות, כולל הכוחות הכי מיוחדים. זוכרות את זה?
לכן קיימתי סדרת פגישות בפנטגון, כדי ללמוד כמה שיותר מהלקחים של הצבא האמריקאי על התהליך המדהים של שילוב הנשים בצבא שהוא עובר. זאת כדי שנוכל ללמוד מהניסיון שלהןם כשניישם את התהליך הזה אצלנו, ואנחנו ניישם אותו אצלנו. הגשתי השנה את הצעת החוק שמחייבת את הצבא לאבחון, מיון ושיבוץ חיילות וחיילים לפי כישורים ויכולות (באמת, לא כמו אצל נתניהו) ולא לפי מגדר. זה מה שעושה הצבא האמריקאי בשנה האחרונה והתוצאה היא שיש להם צבא חזק וטוב יותר. ככה צריך שיקרה גם אצלנו. ומכיוון שבפנטגון אסור בתכלית האיסור להצטלם, זה הכי קרוב שהצלחתי – על המדרכה בכניסה עם אלוף משנה ירון פורמוזה, נספח היבשה שלנו בארצות הברית, שליווה אותי לשם.
זאת הזדמנות לאחל גם בהצלחה לנספח הצבאי החדש שלנו בוושינגטון, מיקי אדלשטיין שהגיע לשם ממש לפני שבוע. מיקי היה אתי במשלחת של הצופים לארה"ב לפני המון שנים והיה  סוג של קטע להיפגש שם עכשיו בשליחות אחרת לגמרי, אבל עם אותה מחויבות שהייתה לנו כבר בצופים לציונות, למדינת ישראל ולעם ישראל.
כולנו יודעות ויודעים כמה ארה"ב משמעותית לישראל. אני בארה"ב גם כדי לדבר עם הפוליטיקה והעיתונות האמריקאית אבל לא פחות חשוב מזה, עם אחינו ואחיותינו בקהילה היהודית. בשבוע שעבר השתתפתי בכנס של JNF, ארגון יהודי ייחודי בארה"ב שמשקיע כל שנה המון כסף בישראל, בפיתוח הנגב והפריפריה. דיברתי בכנס השנתי הגדול שלהןם בניו יורק על החזון שלי לישראל טובה ובטוחה יותר. גם הןם צריכים לשמוע שלא כולןם בישראל הן נתניהו.
נכון שתמיד רציתןם להיכנס לראות את הבית של אסתי לאודר? אחרי הכנס הוזמנתי להשתתף, עם חברנו יו"ר קק"ל דני עטר שנאם נאום מרשים ביותר באירוע, בארוחה חגיגית לכבוד התורמות והתורמים של הקרן שנערכה בבית הזה שעכשיו הוא של רון לאודר, אחד מראשי הקרן ושם מוכר גם לישראליות ולישראלים. כתבו על זה בידיעות אחרונות והנה גם תמונה מהשירותים המדהימים.
דיברתי גם עם רבניות ורבנים רפורמים, שמודאגים מאד ממה שקורה בגזרה הזו. הבטחתי להןם שאנחנו ממשיכות להילחם על זכותןם של כל יהודיה ויהודי בישראל להיות יהודיות ויהודים לפי אמונתן, למרות כל מי שרוצה להכתיב את היהדות שלו, ועל הייעוד של ישראל, להיות תמיד בית לכל היהודיות והיהודים, מכל הסוגים, באשר הם. ונפגשתי גם עם קבוצה של מובילות ומובילים בארגון AJC.
לא יודעת כמה מכןם מנויות על השבועון מקור ראשון. בסוף השבוע התפרסם במוסף "דיוקן" ראיון איתי שבו דיברתי על פוליטיקה, תקשורת, פמיניזם, על המפלגה שלנו ועל המפה הפוליטית בכלל, על ממשלת החלומות שלי ואפילו על הבחירות בארצות הברית. אשמח שתקראו.
ולא נפרד בלי רגע מהאינסטוש. הרגע מחמם הלב שבו קווין הכרטיסן הבין שהתה שלי נשאר על הרציף כשסחבתי את שתי המזוודות שלי לרכבת בחמש בבוקר ומיד הלך והביא לי תה חדש. כל הכיף ברכבת ובאינסטגרם! בואו לעקוב אחרי גם שם.
שבוע אחרון לשנה הזו, שתכלה שנה וקללותיה ותחל שנה וברכותיה. שבוע טוב.
שלכן ושלכם,
מרב.