שלום חברות וחברים,
זה היה מושב ארוך ולא קל שנגמר בחמישי בארבע ועשר דקות לפנות בוקר. שלוש יממות שבהן ישבנו כמעט רצוף והצבענו על חוקים. תמכנו במה שהיה צריך לתמוך ונאבקנו בכל הכוח במה שהיה צריך להיאבק.
אני לא יודעת אם אתןם בין אלה שאוהבות ואוהבים להגיד שאין אופוזיציה. אבל המציאות היא שסיעת המחנה הציוני הובילה אופוזיציה שעשתה לממשלה הזאת חיים קשים ביותר. כמרכזת האופוזיציה אני יכולה לספר לכןם כמה פעמים באו אלי אנשי הקואליציה לבקש שנקל קצת את המאבק. כשהיינו 59-61 הפלנו לקואליציה חוקים רעים והצלחנו להעביר כמה על אפם ועל חמתם. גם כשגדל הפער, תקפנו ללא הרף את דרכה הרעה של הממשלה ושל זה שעומד בראשה.
זה היה מושב שבו נתניהו החמיר עוד יותר את המשחק המסוכן שהוא משחק עם כללי הדמוקרטיה שלנו, עם חוקים כמו חוק ההדחה וחוק העמותות והבחישה שלו בתקשורת ומה לא. אפילו שר האוצר, השותף הבכיר של נתניהו בממשלה הרעה הזו, אמר בשבוע שעבר שהממשלה הזו צריכה לצאת בדחיפות לחופש. מיד קפצו והכחישו שהדברים נאמרו בהומור, אבל מאחורי ההומור הזה מסתתרת אמת קשה ועצובה: המדינה לא יוצאת לחופש. הטרור לא יוצא לחופש, גם לא הביטחון האישי שכל כך ירוד לא יוצא לחופש. עובדות ועובדים שהשכר שלהם לא עלה 15 שנה לא יוצאות ויוצאים לחופש, האמהות והאבות העובדים לא יוצאים לחופש בזמן שהילדות והילדים שלהם כן בחופש. גם מחירי הדיור והמזון לא יוצאים לחופש וממשיכים לטפס. הנכות והנכים לא יוצאים לחופש, העניות והעניים לא יוצאים לחופש, וגם הפערים בינם לבין העשירות והעשירים לא יוצאים לחופש וממשיכים לגדול. מדינת ישראל צריכה ממשלה שדואגת לה. ממשלה שדואגת לדיור, לבריאות, לחינוך ולבטחון של כל אזרחית ואזרח. הממשלה הזו לא צריכה חופש, היא צריכה ללכת הביתה. את הדברים האלו אמרתי בנאום שלי כשהצגתי השבוע את אי האמון בממשלה מטעם המחנה הציוני. ואת המושב הזה סיכמתי ב"הכל דיבורים",ברדיו חיפהועם שלום קיטל בערוץ הכנסת.
בהמשך למה שאמרתי לכןם למעלה בוידאו, היינו לא רק אופוזיציה שמתנגדת, אלא גם כזאת שמשתמשת בכח שלה לעשות לטובת האזרחיות והאזרחים כל הזמן. סיעת המחנה הציוני חוקקה לא פחות מ 30 חוקים!! במושב הזה. חוק שמבטיח שוויון זכויות לבעלות ובעלי מוגבלויות במקומות עבודה, חוק שיגביל את המדינה בשימוש בשיטת "שוטף פלוס" ל-45 ימים, חוק שיבטיח דמי אבטלה לעצמאיות ועצמאים, חוק שמבטיח הגנה לחיילים שנמצאים בחקירה מבצעית ועוד ועוד. כיושבת ראש הסיעה, זימנתי את כל הסיעה – ח"כיות וח"כים ויועצות ויועצים –בבוקר יום רביעי כדי להגיד את הדברים האלה בקול רם, להודות לכולן ולכולם ובעיקר לצוות הסיעה הנהדר שלנו – דניאל, ליה ומעל כולן – זהבה אילני, שאנחנו לא אותה סיעה בלעדיה.
במהלך הלילות הארוכים האלה אישרנו גם את החוק שלי שיאפשר להורים לחלוק בתשלום על מחלת הילד בקריאה שנייה ושלישית והוא עכשיו בספר החוקים.
 
כך גם התיקון שלי לחוק ההוצאה לפועל שקובע שהמסלול המקוצר לגביית חובות בהוצאה לפועל יהפוך למסלול הקבע. יש בהוצאה לפועל חוב של 650 מיליארד ₪, אבל רק עשרה אחוז מהם הם חוב אמיתי. כל שאר מאות המיליארדים הם הצטברות של ריביות, קנסות והוצאות שהם אלה שבאמת מדרדרים את החייבות והחייבים לעוני. המסלול המקוצר יחסוך חלק ניכר מהריביות ומשכר הטרחה שבסוף מתגלגל לחייבות ולחייבים ודן אותם לחובות שאין להם סיכוי לצאת מהם.
 
וזה חוק שלישי שלי שנוגע לחייבות וחייבים בהוצאה לפועל שהמנגנון הזה דן אותןם לחיים של חובות ועוני. עוד תיקון שאושר בקריאה ראשונה הוא התיקון שיבטיח שהעברת נפטרים שנפטרו בבית יעשה באופן הגון ובלי ניצול וסחיטה של המשפחות. יהיה בסדר בגלי צה"ל עוקבות אחרי החוק הזה.
 
עכשיו אתן ואתם ודאי שואלות את עצמכן מה עם החוק למניעת התעמרות במקומות העבודה. מאז שבאתי לכנסת, זה אחד החוקים שלי שאני נשאלת לגביהם הכי הרבה ולא בכדי – אנחנו יודעות שאחד מכל ארבעה עובדות או עובדים חווה את ההתנהגות הזו במקום העבודה. למרות שהחוק עבר קריאה טרומית כבר לפני שנה, ולמרות שמאז אני מקדמת אותו מול כל המשרדים הרלוונטיים ולוחצת מאד ולמרות שכבר הושגו הסכמות ממשרד המשפטים וממשרד הכלכלה – בשבוע שעבר משרד הכלכלה חזר בו מההסכמות האלו. ההסבר שלו לחזרה מההסכמות, אם שואלות אותי, רחוק מלהניח את הדעת. קראו את הכתבה הזו בגלובס או בכלכליסט או תקשיבו למה שאמרתי בלילה כלכלי או ברדיו חיפה ותבינו למה.
הכירו את הודיה, חניכת בית הגלגלים, מקום חשוב ונהדר שנותן אפשרות לנערות ונערים עם מוגבלות להיות עם בנות ובני גילם, להנות ולבלות יחד. היא ביקרה השבוע בכנסת והייתה לנו שיחה נהדרת. זאת הזדמנות גם להרים לחברנו איציק שמולי על החוק שלו שמחייב את המגזר הציבורי להעסיק לפחות 5% בעלות ובעלי מוגבלויות. שאפו איציק.
עוד הישג שלי הוא ביטול מכונות המשחק של הפיס. כן, אני יודעת שכחלון הוא זה שעושה את זה – הוא שר האוצר וזה בידיים שלו, אבל הוא עושה את זה רק אחרי שהפיל את הצעת החוק שלי שביקשה לעשות בדיוק את זה. עוד בכנסת הקודמת הגשתי הצעת חוק לבטל את מכונות המזל, שמביאות מזל רק למפעל הפיס, והרבה: רבע מהרווחים שלו, סיפרתי לכןם על זה אז.לפני חודשיים העליתי הצעה לאסור על מרוצי סוסים בישראל, לא לתת אישור להתעללות החמורה הזו בבעלי חיים ולגרור עוד מהמרים לבור הזה. ועדת השרים דחתה את שתיהן. בשבוע שעבר, אותו השר כחלון שהפיל את ההצעה שלי על מכונות המשחק, יצא גדול ויקדם בדיוק את מה שהצעתי: לבטל את מכונות המזל ולאסור את מרוצי הסוסים. אז לפעמים זה מתסכל להיות באופוזיציה, אבל העיקר הוא מה שחשוב: אני כאן בשביל לעשות את הדבר הנכון ואני מברכת את שר האוצר שהחליט בכל זאת לעשות אותו גם. ואני אמשיך להעלות הצעות חוק לתיקון כל מה שצריך לתקן לטובת המדינה והחברה שלנו. לשמחתי, הרבה מכןם הביעו תמיכה בפוסט שבו כתבתי לכןם את זה.
האם תאמינו שבשלישי בלילה, אחרי 12 שעות של חקיקה, נשארנו סגן שר הבטחון ואני כמעט לבד במליאה כדי שהוא יענה לי על שאילתא? זאת שאילתה נוקבת מאד, שאני שואלת בעצם לבקשת חברתנו סיגל מורן, ראש מועצת בני שמעון. למה, לכל הרוחות, משרד הבטחון לא סוגר כבר את הגדר בחלק שבשטח המועצה שלה, שממנו הגיעו המחבלים של שרונה?? אז הנה השאילתה והתשובה במלואה.
עוד שאלה ששאלתי השבוע נותרה ללא תשובה בינתיים. אני יודעת כמה אתןם מוטרדות ומוטרדים מתאונות הדרכים. איתן כבל כינס את ועדת הכלכלה לדון בדו"ח קשה מאד בנושא בדיוק למחרת תאונה מחרידה בה נהרגו שתי נשים ותינוקת. אני שאלתי איך יכול להיות שכביש כמו כביש מס' 66, שנמצא במועצה האזורית מגידו של חברנו איציק חולבסקי, שזכה בתקשורת לכינוי "כביש הדמים", לא נכנס לתכנית החומש של שינוי מפת הקטל בכבישים??
 
עם כל המתח שהיה השבוע סביב הועידה שלנו, היה גם אושר לפגוש אתכןם ואתכם. אתןם יודעות ויודעים שאני אומרת כל הזמן – מה שהמפלגה צריכה זה לסגור שורות, להתאחד סביב המטרות שכולנו מאמינות ומאמינים בהן – זה לא מסובך, אין בינינו פערים גדולים! – ולתכנן איך להשיג אותן. דיברתי על הועידה  בערוץ הראשוןביומן הצהריים של קול ישראל ובקול ברמה
 
ואת חלקכןם היה לי עונג לפגוש בשדולה של רויטל סויד חברתנו על בריונות ברשת. גם אני מוצאת את עצמי הרבה פעמים מותקפת ברשת, אבל לי יש הכלים להתמודד עם זה שאני לא בטוחה שלילדות וילדים בגילאי בית הספר יש. כבוד לרויטל, שמטפלת בתופעה הזאת שהולכת ותופחת למימדים מבהילים של מכת מדינה.
לפני כמה חודשים פנו אלי חברות של אישה בשם רוני ריבר, שהתלוננה על אונס. האנס שלה נשפט והורשע וקיבל רק עבודות שירות. הן כתבו לי בפייסבוק הודעה מיואשת, שלמרות המעשה החמור והעונש המגוחך – הפרקליטות לא מתכוונת לערער על קלות העונש. פניתי אז לפרקליט המדינה, וכתבתי לו שבשביל להציל את מעט האמון שעוד נשאר למתלוננות וקרבנות של עבירות מין במערכות אכיפת החוק, שיבדוק אם באמת אין מקום להגיש ערעור. בדקה ה-91, ביום האחרון, הודיעה הפרקליטות שתערער והשבוע נגזר דינו של האנס יניב נחמן. בניכוי זמן המעצר הוא ישב בכלא שנה מתוך שנה וחצי שנגזרו עליו, זה עדיין לא עונש חמור אבל לפחות הוא מעביר מסר. שהקרבנות אינן הפקר, ושהמערכת שצריכה להשמיע את קולן בבית המשפט באמת עושה את זה.
אם עדיין לא הייתןם – השנה לא תחמיצו, אני מקווה. כולכן וכולכם מוזמנים לשריין כבר מעכשיו את יום חמישי, אחד בספטמבר הקרוב, משבע בערב לאירוע סוף המושב המסורתי שלי (פעם רביעית!) בחוף עלמה בגבול תל אביב-יפו. כרגיל – אני רוצה להגיד תודה, לפטפט קצת, לסכם את המושב שהיה ולתכנן את זה שיהיה. גם ילדות וילדים מוזמנות ומוזמנים בשמחה רבה! עוד אזכיר לכןם לקראת, אבל בינתיים סמנו ביומן את התאריך.
 
וזאת הזדמנות להגיד לאיילת כמה כיף היה אצלך באירוע, איילת יקרה.
 
רבקה שוורץ היא אישה חרדית, אמא, עורכת דין, אופנתית בטירוף וחיית רשת שמתחזקת פייסבוק סוער ומסעיר, והיא פנתה אלי כי היא מתעניינת בעשייה שלי ואני כל כך שמחה שהכרנו. בשבוע שעבר היא ביקרה אותי בכנסת והחלטנו שביום שני (מחר!) נעשה שיחת צ'ט בפייסבוק שלה, שאחריו עוקבות אלפי (בעיקר) נשים מכל גווני הקשת, ואני מזמינה גם אתכן ואתכם להצטרף. שני בשמונה וחצי בערב, בעמוד שלה. תכינו שאלות!   
ועוד הזמנה – ביום רביעי אני בקציר, באה לפגוש אתכן ואתכם במפגש בניצוחו של חברנו הבלתי נלאה פיצ'י דובינר. אמנם הוא שכח לכתוב בהזמנה גם "תושבות", אבל כולכן וכולכם ממש ממש מוזמנות ל"בקתה" בשבע וחצי בערב, מחכה לכןם!
 
תודה רבה לכןם על התגובות מחממות הלב והמרגשות שקיבלתי מכןם על הראיון אצל רפי רשף. אם לא ראיתןם, מזמינה אתכם לשיחה אינטימית שלי עם רפי על פוליטיקה ועוד דברים שאני לא מדברת עליהם הרבה.
 
ולפני סיום, כמיטב המסורת, רגע אחד בשבוע מהאינסטגרם: לילות החקיקה הלבנים זימנו לנו גם כמה הפוגות בספסלים האחוריים של המליאה בשעות הקטנות של הלילה. אתןם עוד לא באינסטגרם? למה אתןם מחכות?
שבוע טוב שיהיה,
שלכן ושלכם,
מרב.