חברות וחברים יקרות ויקרים,

אם אתן מכירות או מכירים מישהו שיש לה או לו תיק בהוצאה לפועל, שלחו אותן מיד לסניף ההוצאה לפועל לבדוק אם מגיע להןם הפטר. עם תחילת השנה נכנס השבוע לתוקף חוק שלי שקרוב במיוחד ללבי, חוק ההפטר לחייבות וחייבים בהוצאה לפועל. החוק הזה יציל, בלי הגזמה, 40,000 נשים וגברים שכבר שנים מוגדרים "חייב מוגבל באמצעים", מחזירים את החוב אבל בגלל ריביות, קנסות והלוואות אין להם סיכוי להשתלט עליו.

מי שיקבלו את ההפטר יוכלו לפתוח בחיים חדשים. ממש. לראשונה זה שנים יהיה להם סיכוי לצאת מבור החובות, והם יוכלו לפתוח חשבון בנק, לצאת מהארץ, ובעיקר לחוש סוף סוף תקווה מהשנה שמתחילה. דיברתי על הנושא בגל"צ, יחד עם זהבה המרגשת שכבר מחכה להפטר, וגם ברשת ב'. וזו המודעה שהתפרסמה השבוע בעיתונות, וקוראת לחייבים וחייבות לבדוק את זכאותם:

הלוואי ולא תצטרכו לעולם את החוק הזה, אבל אם אתן כן מתגרשות ומתגרשים דעו לכןם שהממשלה מעכבת חוק שחשוב לכןם מאד. ממש היום היה צריך להיכנס לתוקף החוק שלי מהכנסת הקודמת לישוב סכסוכים משפחתיים בדרכים חלופיות. זה חוק שאני מאמינה שיוריד את רמת האלימות בגירושים, יפחית את מספר סירובי הגט והמזונות ויחסוך להרבה ילדות וילדים טראומות לכל החיים. אבל הממשלה גררה רגליים ולא נערכה בהתאם, ועכשיו דוחה את היישום שלו בעשרה חודשים.

בישיבה מיוחדת בנושא שערכנו בשבוע שעבר הבטיחו נציגי משרד האוצר והרווחה לרכז מאמצים בקליטת כח האדם וההיערכות לטיפול, ואני מקווה שבקרוב אוכל לעדכן שהחוק נכנס לתוקף וזוגות שהחליטו לפרק את מסגרת הנישואין יוכלו לעשות זאת מחוץ לבית המשפט.

פניתי השבוע שוב למנכ"ל משרד הבריאות בדרישה לתקצב חדרי לידה "טבעית" בבתי חולים. מסתבר שיש מי שמוודא לקיים גם היום את העונש התנ"כי "בעצב תלדי בנים". בעצב, כי את לא יכולה לבחור איך תלדי, וכי מתעקשים לקחת לך את השליטה על הגוף שלך ועל הרצונות שלך. כלומר, כל זמן שאת משאירה את השליטה בידיים שלהם, של הרופאים ושל המערכת, אין בעיה: במדינת ישראל את יכולה לבחור ללדת בניתוח קיסרי מיותר, בלי הצדקה רפואית. אבל אם את רוצה ללדת בהליך לידה טבעי, זה לא. המערכת לא מסכימה.

התירוץ- כמו תמיד- שאין כסף. לחדרי ניתוח לניתוח קיסרי יש כסף, אבל לחדרי לידה טבעית, יקרים הרבה פחות, לזה אין. צריך להגיד את זה בקול רם: לידה טבעית לפעמים יותר ארוכה, לפעמים בלתי רגילה, כלומר, היא פחות נוחה לצוות הרפואי ולמערכת.

עשרות נשים פנו אלי השנה בעניין הזה. כבר לפני שנה וחצי סיכמתי עם מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, פרופ' רוני גמזו, והמנכ"ל הנוכחי של המוסד לביטוח לאומי, פרופ' שלמה מור יוסף שבבית חולים שיש בו יותר מ-5,000 לידות בשנה יאפשרו ליולדת לבחור ללדת בחדר לידה טבעית ללא תשלום. זמן לא רב עבר והודיעו לי שאי אפשר. לא מוצאים תקציב.

לידות בישראל הן עסק. בתי החולים גוזרים עליהן קופון נאה מהמדינה. לא יכול להיות שבבתי חולים הציבוריים הגדולים לא תהיה לנשים אפשרות ללדת לפי בחירתן. זה הגוף שלנו וזאת הלידה שלנו. הגיע הזמן שיפסיקו לכפות עלינו ללדת כמו שנח למערכת. אתן יכולות ויכולים לקרוא את המכתב כאן.

ולסיום, החדשות הנפלאות של השנה החדשה, ליאת שוחט נבחרה לראשות העיר אור יהודה. חברת המפלגה המקסימה, החכמה והמצוינת נבחרה ברוב עצום ואין לי ספק שתהפוך את אור יהודה למקום שמגיע לתושבות והתושבים שלה. כבוד גדול וברכות, ליאת היקרה!

גמר חתימה טובה ושנה נהדרת,

שלכם ושלכן,

מרב