חברות וחברים יקרות ויקרים,
זאת תקופה קשה מאד עכשיו. אני יודעת כמה אתןם שותפות ושותפים לדאגה. השבוע העבירה הקואליציה בוועדת החוקה את החוק הנורא של הדחת ח"כים שלא נראים לנתניהו. יו"ר ועדת החוקה, ניסן סלומיאנסקי, העביר את החוק בוועדה בצורה שערורייתית, בלי לקיים בכלל דיון בסעיפי החוק! אז מעבר למאבק שנתנו שם הנציגות שלנו, ציפי לבני ורויטל סוויד, פנינו ראשי סיעות האופוזיציה במכתב ליו"ר הכנסת בדרישה שיחזיר את החוק לוועדה לדיון ולא יאפשר להמשיך לחוקק אותו כאילו כלום. את המכתב תוכלו לקרוא כאן, וכתבו עליו גם בהארץ.
/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%97%D7%95%D7%A7%20%D7%94%D7%93.jpg
מדהים כמה רחוק ברמיסת הדמוקרטיה נתניהו הולך בשביל להסית והסיט את תשומת הלב מהעבודה שהשבוע ציינו חצי שנה ל"גל הטרור" הנורא שגבה כבר 33 קורבנות. נתניהו כבר עבר גם להסתה נגד מפקדי הצבא הבכירים, במקום לקבל את ההמלצות שלהם ולעשות את מה שצריך כדי להוריד את גובה הלהבות ולספק לנו בטחון. מזמינה אתכןם לצפות בדברים שאמרתי השבוע בנושא בתכניתו של שלום קיטל בערוץ הכנסת.
/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%97%D7%A6%D7%99%20%D7%A9%D7%A0%D7%94%20%D7%A9%D7%9C.jpg
מזמינה אתכןם לדיון בנושא תפיסת בטחון חדשה לישראל שאני משתתפת בו השבוע. זה ערב לכבוד ספרו החדש של עפר שלח, חברי לוועדת החוץ והביטחון, שיתקיים באוניברסיטת ת"א בחמישי בערב. בואו לדון בתפיסת הבטחון שלנו ובשינויים הנחוצים לה.
/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%94%D7%90%D7%95%D7%9E%D7%A5%20%D7%9C%D7%A0%D7%A6%D7%97.jpg
זוכרות שבשבוע שעבר סיפרתי פה על "פקודת המסים גביה"? מקמטים את המצח? אני אזכיר: כמה מכןם קיבלו עיקולים ע"י העיריה? אז זהו, שזאת הפקודה שמאפשרת לעיריות לעקל לנו כל כך בקלות את החשבונות ולייצר לנו חובות שתופחים במהירות ולא בטוח שבכלל הגיעו לנו מלכתחילה. הצעת החוק שלי לביטול הפקודה המנדטורית מימי המלך ג'ורג' במאבק המשותף עם האגודה לזכויות האזרח תופסת תאוצה. מעבר לתגובות וסיפורים מכן ומכם, כמובן, השבוע התפרסם בדה-מרקר מאמר שמסביר למה הביטול הזה הכרחי, וראו את הפוסט שכתבה הסופרת אביבה שרבט:
/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%A9%D7%94%D7%9F%D7%95%D7%94.jpg
תסכימו אתי שהדבר הכי חשוב כרגע בעניין הקריסה השערורייתית של "מגה" הוא לעשות הכל כדי שדבר כזה לא יקרה שוב? אז פניתי לקואליציה שתתמוך בהצעה לסדר שלי להקים וועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת קריסת מגה, להבין איך קרה ומה צריך לעשות כדי שלא יקרה שוב. הרי זאת לא חקירה נגד הממשלה, אלא של "השוק החפשי". אדרבא, ההגיון גורס שלממשלה יש כל סיבה לרצות לברר מה קרה כדי שלא יקרה שוב. אבל ההגיון של הממשלה הזאת שונה לגמרי והיא הבהירה באופן נחרץ שהיא לא לוקחת שום סיכון שמישהו מהשרים – או ראש הממשלה, חלילה – יוזמנו להעיד בפני הוועדה הזאת ולכן היא מתנגדת לה נחרצות. כך נפלה ההצעה שלי, ברוב דחוק של 3 קולות. הלב יוצא אל אלפי עובדות ועובדי מגה, שבזמן ששמו את הפנים שלהןם על מודעות פרסומת שמתחננות לציבור לבוא לקנות ולהציל את הרשת מקריסה, ראו איך המנהלים של הרשת גוזרים מענקים שמנים, ואיך חולבים את החברה מהנכסים שיכלו להציל אותה ואת מקום העבודה שלהןם, ועכשיו דורשים מהם לוותר על הזכויות שלהןם בשביל שיוכלו למכור את הרשת. אלו הדברים שאמרתי במליאה, דיברתי על זה עם אורלי וגיא ועם פאר לי שחר ב"צבע הכסף", וזה מה שכתבו בכלכליסט, מוזמנות לקרוא.
/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%9C%D7%94%D7%A7%D7%99%D7%9D%20%D7%95%D7%A2%D7%93%D7%94.jpg
זוכרות וזוכרים שסיפרתי לכןם על העסקה המריחה לא-טוב של עמידר, שהשכירה את הבניין שלה בת"א למלון בוטיק בלי מכרז? אז השבוע התקיים בוועדת הכלכלה הדיון המהיר שיזמתי בנושא הזה. היה מדהים ומקומם לשמוע את ההתחמקויות של ראשי עמידר שרק נתנו תחושה שעמידר סגרה את העסקה שרצתה ואז תפרה לה חוות דעת שתכשיר אותה. דרשנו מהם בדיון לשלוח לנו תשובות לשאלות שנשארו פתוחות ואני מחכה לבדיקת מבקר המדינה שנפתחה בעקבות השאילתה שלי לשר גלנט. הדיור הציבורי הוא אחד הפצעים המדממים ביותר שלנו, לא ניתן שעמידר תעשה עסקים בצורה לא-שקופה במקום לדאוג לכל הזכאיות והזכאים שממתינים שנים לקורת גג. הנה הדיווח בדה-מרקרובכלכליסט ותזכורת על כל הסיפור שסיפרתי פה לפני כמה שבועות.
צריכה להיות לכןם גאווה גדולה ביו"ר וועדת הכלכלה שלנו, איתן כבל. יום לפני הדיון על עמידר הוא קיים דיון חשוב מאין כמותו על הגזירות האיומות ששרי האוצר והחקלאות רוצים להשית על החקלאות וגם על התעשיה. אולם הוועדה היה הומה מפה לפה בשותפים ושותפים שלנו לדרך – ראשי תנועות הקיבוצים, המושבים, החקלאים, התעשיינים ונציגי העובדות והעובדים שבאו למחות ולהאבק נגד הגזירות האלה. היתה שם גם נציגות מדהימה של סיעת המחנה הציוני, עד כדי כך שמישהו אמר בצחוק שזה נראה כמו ישיבת הסיעה שלנו.
/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%90%D7%A1%D7%95%D7%A8%20%D7%9C%D7%93%D7%A8%D7%95%D7%A1.jpg
צחוק-צחוק, למחרת בערב היתה לנו ישיבת סיעה מיוחדת בנושא החקלאות וההתיישבות העובדת בהשתתפות ניר מאיר ומאיר צור ודודו קוכמן ודני עטר וראשי המועצות האזוריות סיגל מורן ויורם ישראלי וחניק מרשק ואלי רקח ויגאל צחור. זה היה במסגרת הדיון החודשי שיזמתי כיו"ר סיעה, לדיון מעמיק בכל פעם בנושא אחר. את הנושא הזה דחף ללא לאות חברנו איתן ברושי ואני מודה לו על כך. הדיון היה לא פשוט – בחלקו גם טעון ואפילו עצבני מדי פעם – אבל חשוב מאין כמותו. אני שמחה לספר לכןם שסוכם על צוות משותף שיעבוד על הכנת חזון משותף למציאת הטוב המשותף גם להתיישבות העובדת, גם לפריפריה הגיאוגרפית וגם לערים הגדולות. מפלגת העבודה והמחנה הציוני היא המפלגה היחידה שיכולה – וחייבת – להביא את הבשורה הזאת.
/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%9B%D7%9C%20%D7%99%D7%A9%D7%99%D7%91%D7%AA%20%D7%91.jpg
זה אחרי שבחמישי שעבר היה לי העונג להתארח בקיבוץ גבעת השלושה לשיחה מעולה עם החברותים, על כל הסוגיות של חיינו כאן ועל החובה שלנו לא להתייאש ולא לוותר. אם אתןם צריכות לשמוע את זה ממני באופן אישי כתבו לי מיד ואבוא אליכן בשמחה רבה לכל מקום, קיבוץ, עיר או כפר – michaelim@knesset.gov.il.
/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%92%D7%91%D7%99%D7%AA.jpg
תשמחו לדעת שמתרחב המאבק המוצדק שלנו נגד מכונות ההימורים של מפעל הפיס (אם לא ראיתןם בשבוע שעבר, לחצו כאן). השבוע גם חדשות 2 עשו בדיקה לגבי המכונות, ומצאו את אותם נתונים שאני מתריעה לגביהם כבר שנתיים – המכונות האלה מוצצות את הכסף של השכבות היותר מוחלשות והורסות חיים של אלפי משפחות. הגיע הזמן פשוט לבטל אותן!
/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%A9%D7%A8%20%D7%94%D7%90%D7%95%D7%A6%D7%A8.jpg
אני שומעת מכןם הרבה כמה אתןם מוטרדות ומוטרדים גם מהיחס אלינו מהעולם, שרואה את הדברים האיומים שעושה הממשלה הזאת וחושב שזאת מדינת ישראל כולה. בביקור באיחוד האירופי שמעתי מהנציגות והנציגים הנאמנים שלנו שם כמה חשוב לפגוש משלחות אירופיות שמגיעות אלינו, ולכן דאגתי להקדיש זמן למפגש של וועדת החוץ והבטחון שלנו עם וועדת החוץ של הבונדסטאג שהגיעה לכנסת. האמת היא שהיה גם מרתק וגם חשוב. זה דיאלוג אסטרטגי שאסור לוותר עליו. והכנסת אפילו טרחה להעלות אותו לאינסטגרם:
/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%97%D7%A2%D7%99.jpg
בשבוע שעבר שיתפתי אתכןם בחדשות המשמחות שהצעת החוק שלי להובלת נפטרים עברה בקריאה טרומית. השבוע רוני זינגר מפרסמת קצת ממה שקרה מאחורי הקלעים, קראו, זה מעניין!
/Pulseem/ClientImages/3320///budx,%20g.jpg
לפעמים דברים לוקחים הרבה זמן אבל בסוף זה קורה. כבר לפני שנתיים פניתי לשרת המשפטים – אז זאת היתה ציפי לבני – בדרישה להשוות את האגרות בבית המשפט למשפחה לאלה שבבית הדין הרבני, כי לא יכול להיות שלפתוח תיק בבית הדין הרבני יעלה פחות. לבני התחייבה לעשות את זה אבל רק עכשיו זה קורה. השבוע בוועדת החוקה נדון בהשוואת האגרות. הללויה.
/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%91%D7%99%D7%AA%20%D7%93%D7%99%D7%9F%20%D7%A8.jpg
נכון שהיה אירוע מדהים ליום האשה הבינ"ל? הזדמנות להרים שוב ללאה פדידה, יו"ר תא החברות המדהימה, שיזמה אותו וליו"ר המפלגה שעשה לזה את המקום הזה. היה גם תענוג לשמוע את הדברים שאמרה חברתי יו"ר נעמ"ת, גליה וולך. אני אמרתי שם שהייצוג המרשים של נשים במחנה הציוני הוא אחד הנכסים החשובים למפלגה והוא חייב להשמר ואף לגדול. סיפרתי שהגשתי ליו"ר המפלגה הצעת החלטה לתבנית רשימה שכוללת את הייצוג הכל כך חשוב למחוזות הגיאוגרפיים, למגזרים השונים וייצוג שוויוני לשני המינים. זה אפשרי. אני מזמינה אתכן ואתכם לקרוא את ההצעה שאני קוראת להרצוג להביא להצבעה כבר בועידה הקרובה.
/Pulseem/ClientImages/3320///huo%20hd.jpg
לסיום, החוויה שלי ממרתון ת"א. בואו לאינסטוש, לא צריך לדבר שם הרבה.
 /Pulseem/ClientImages/3320///nfrr,.jpg
שבת שלום,
שלכן ושלכם,
מרב.