חברות וחברים יקרות ויקרים,
זה השבוע הכמעט-אחרון של כנס הקיץ של הכנסת, אחרי מושב לא פשוט שבו נאבקנו כאופוזיציה להגן על הדמוקרטיה שלנו, שחטפה הרבה סנוקרות מראש הממשלה ומהקואליציה. דוגמאות רק מהזמן האחרון הן חוק העמותות (כאן מה שאמרתי עליו במליאת הכנסת), חוק ההדחה ( עליו הגבתי בקול ישראלובקול ברמה) , פארסת תאגיד רשות השידור(עליה דיברתי בערוץ הכנסת)  ועכשיו התקציב הדו שנתי. במחנה הציוני אנחנו נערכות לקרב נגד התקציב הדו שנתי שלא טוב לכלכלת ישראל, אבל טוב לנתניהו.
שימוש של האופוזיציה בכלים פרלמנטריים לגיטימיים שעומדים לרשות האופוזיציה הכעיס מאד את יו"ר הקואליציה. הוא הודיע שכעונש, הקואליציה תצביע נגד כל חוקי האופוזיציה. כמרכזת האופוזיציה,  הודעתי מיד שאנחנו לא נכנסות למליאה עד שהסנקציה הזו לא מוסרת. וכך אכן היה. אבל בדרך קיבלנו עוד תזכורת איך מתנהלת הדמוקרטיה של נתניהו. רמז: קצת מזכיר את טורקיה. אצלי אלה יותר מהכל ימים עמוסים מאד בחקיקה, בהם אני מקדמת במלוא הכוח את הצעות החוק שלי ומנסה "לסגור" כמה שיותר פינות לפני שהכנסת מתפזרת לפגרת הקיץ. השבוע אישרנו בוועדת העבודה והרווחה את התיקון שלי לחוק העברת נפטרים, עליו סיפרתי לכןם בהרחבה לפני כמה שבועות. כשהחוק יאושר סופית, מי שמעביר נפטרים שנפטרו בבית ולא בבית חולים לא יוכלו למכור שירותים תמורת כסף – לא לוויה, לא קבר ולא מצבה. לכל אחת ואחד מגיע שברגע הקשה הזה שבו נפטר קרוב בבית הם יקבלו טיפול ראוי מהמדינה ולא יהיו קרבנות לסחיטה. לתיקון הזה חברו יחד גורמים רבים שהפגינו נכונות רבה לעזור ולמצוא פתרון ואני מאד מודה לביטוח הלאומי, למשרד לשירותי דת ולפורום חברות קדישא.
העברנו בקריאה ראשונה את החוק שיאפשר לכל ההורות וההורים שביניכן להתחלק בימי המחלה של הילדה והילד. הסיטואציה מוכרת – קמים בבוקר ומגלים שיש חום וצריך להישאר בבית. כולנו יודעות ויודעים שברוב המקרים – אמא היא זו שנשארת עם הצאצא החולה. החוק היום מגדיר זכאות לימי מחלה כמו שמחושבים ימי המחלה של העובדת או העובד: על היום הראשון בו נעדרה או נעדר לא יקבלו תשלום, עבור היום השני והשלישי ישולם מחצית הסכום ואילו מהיום הרביעי ואילך יקבל שוויו המלא של יום מחלה. אבל בגלל שהספירה מתחילה מהיום הראשון שבו נעדרת מהעבודה, אי אפשר לחלוק אותם עם ההורה השני. את זה התיקון הזה יפתור. התיקון הזה יאפשר חלוקה של ימי המחלה בין ההורים, כך שיוכלו להשאר לסירוגין בבית, להרוויח זמן עם הילדה או הילד וגם לא להיעדר למשך שבוע מהעבודה. כולן וכולם מרוויחות ומרוויחים, כולל המעסיקים. זה מה שאמרתי במליאה רגע לפני ההצבעה.
גם אם אתןם נמנות ונמנים על הרוב השקט, שלא יודעת להתעסק עם הבורסה, כולנו מושפעים ממנה. ולכן שימו לב שהבורסה עומדת בפני שינוי דרמטי. לפי ההצעה שאושרה השבוע, הבורסה תהפוך לחברה פרטית והבנקים לא יחזיקו עוד שליטה מלאה בפעילות שלה. אין חולק על זה שצריך לטפל במצב הבורסה היום, להחיות אותה ולהרחיב את הפעילות שלה. חלק מהדרך לעשות את זה היא להוסיף בה חברים. יש לי השגות על ההצעה שאושרה השבוע, ואני אלחם עליהן בועדת הכספים. נטפל בהפרדה בין הבעלות לחברות וגם בעמלות הגבוהות. על היתרונות והחסרונות כתבו בהרחבה בדה-מרקר.
הרמטכ"ל היה השבוע בועדת החוץ והביטחון בה אני חברה. אמרתי לו אישית את מה שאמרתיבוידאו הזה בשבוע שעבר. היה לי חשוב להעביר לו חיזוק ידיים מול האתגרים הערכיים שהצבא מתמודד איתם. אתן ואתם יודעות כבר שאני חושבת שפתרון מדיני הוא האינטרס הראשון במעלה קודם כל של מדינת ישראל. אם ישראל הייתה מצליחה לתרגם את היכולות הבטחוניות שלה להליך מדיני – היינו היום במקום הרבה הרבה יותר טוב. בשבוע שעבר הבטחתי לחלוק אתכם את תיעוד הכנס שערכתי עם חברי הכנסת יעקב פרי ומייקל אורן, אז הנה הוא. והשבוע, חברנו עמר בר לב כינס כמה מהמפקדים הבכירים ביותר שהיו לנו לשיחה על המצב, על העתיד ועל הדאגות שכולנו חולקים נוכח העובדה שהממשלה שלנו והעומד בראשה לא עושים שום דבר אקטיבי כדי לשפר את המצב.
סקר קטן – כמה מכןם יודעות מה זה "ועדת שרים לענייני חקיקה"? כמה מכןם יודעות שהועדה הזו, שלא מפרסמת פרוטוקול באופן מסודר ואנחנו לא יודעות ויודעים מי בה הצביעה איך, חורצת את גורלן של כל הצעות החוק שמוגשות בכנסת? אני מהמרת שלא הרבה. הועדה הזו מסבה לנו, כאופוזיציה, הרבה תסכול. לפני כמעט שנה, למשל, היא הפילה את הצעת החוק שלי לבטל את ההיתר להפעלת מכונות המזל של מפעל הפיס. כמה חודשים אחרי זה, הפלא ופלא! שר האוצר מכריז שהוא מבטל את מכונות המזל. למה? ככה זה פוליטיקה. הועדה הזו, בממשלה הזו, שוברת הרבה שיאים של פוליטיקה. הצעות החוק שהיא מאשרת זוכות לתמיכת הקואליציה בהצבעה, הצעות חוק שלא – נידונו לבית הקברות של הצעות החוק. וכל זה בחוסר שקיפות, בחוסר דיווח וכמעט תמיד לרעת האופוזיציה. השבוע התפארה שרת המשפטים איך היא עומדת בפרץ של הצעות החוק שמוגשות לאישור הועדה, דבר שאותי הרתיח באופן אישי כפי שהסברתי ב"מה בוער" בגל"צ.
החוק שלי לישוב סכסוכים משפחתיים שנכנס לפני שבועיים לתוקף דרוש במיוחד בגלל מלחמות העולם על חזקת הגיל הרך.  לא פשוט היה השבוע לצפות בתכנית של אמנון לוי שהוקדשה לגברים גרושים. אמרתי בתכנית מה שאני תמיד אומרת – אני לא נגד הגברים ולא נגד האבות. אבל אני כן חושבת שכל פתרון צריך להשיג באחריות ולשים לנגד העיניים קודם כל ולפני הכל את טובת הילדות והילדים. בתכנית אפשר לצפות פה.
מאז 2003, עוד הרבה לפני שבאתי לכנסת, אני מעורבת במאבק האמהות החד הוריות על הקצבאות. ועדת העבודה והרווחה דנה השבוע בנושא של הבטחת ההכנסה, ששר הרווחה חיים כץ סוף סוף נכנס לטיפול בו ואני מברכת אותו על כך. הגיע הזמן לשנות את התפיסה של "או-או", או קצבה או עבודה. זה שינוי שהוא יותר מהכרחי, הוא פשוט מחויב המציאות. הבעיה העמוקה ביותר היא בהגדרה הבסיסית. מזונות הם לא קצבה! לא מספיק שהאבות לא משלמים מזונות לילדות ולילדים, צריך לפגוע בהם פעמיים ולהגדיר אותם כמקבלי קצבה? למה? ההגדרה הזו בחוק דורשת שינוי דחוף. השר כץ התחייב שאם אגיש הצעה כזו הוא יעשה כל מאמץ להעביר אותה ואני בהחלט מתכוונת לעשות את זה. דיברתי על זה בתכנית "צבע הכסף" ברשת ב'.
ביום ראשון אחרי הצהריים ניפגש בועידת המפלגה בבית החייל בתל אביב. אני מאמינה בלב שלם שתנאי הכרחי – לא מספק, אבל הכרחי – להצלחת המפלגה הוא סגירת שורות, אחדות מקסימלית ופירגון פנימי. לכן, בראש וראשונה אני מאמינה שצריך לעמוד מאחורי היו"ר הנבחר, כי הוא הפנים של המפלגה והוא נבחר באופן דמוקרטי, ולא להשמיץ ולהכפיש אותו ולא משנה באיזו עילה, גם לא בשם הדמוקרטיה. לכן אני גם תומכת בדחיית הפריימריז. אין לנו, כמפלגה, מה להרוויח מפריימריז עכשיו. אין כרגע בחירות באופק ואין כל תועלת בקמפיין שבו המועמדות והמועמדים יכפישו שוב זה את זה ושוב נצא המפלגה שמתעסקת רק בעצמה ולא בענייני החיים עצמם של אזרחי ואזרחיות ישראל. אני חושבת שאת השנה הקרובה צריך לנצל לעריכת כל הבחירות למוסדות המפלגה, דבר בריא שיזרים במפלגה אנרגיה ורעננות. למרות כל ההשמצות, רבות ורבים מצטרפים למפלגה בימים אלה ועלינו להתרכז עכשיו בחיזוק המגמה הזאת כך שגם כשיגיע הזמן הנכון לעריכת פריימריז, נצא מהם מחוזקות. אני קוראת גם לכן ולכם לתמוך בלוח הזמנים לבחירות למוסדות וליו"ר שיעלה בו.אמרתי את זה ביומן הצהריים של קול ישראל השבוע.
כמו תמיד, היה לי לעונג גדול לפגוש את פעילות ופעילי ההסתדרות שבאו השבוע לכנסת. תמיד טוב להפגש ולדבר וכשזה קורה בכנסת זה אפילו עוד יותר מעולה.
ועוד מפגש פורה ומצוין היה השבוע ברחובות עם ציבור רב, חברות וחברי המפלגה וגם כאלו שלא. בדיוק עכשיו, כשיוצאות לפגרת הקיץ, זה זמן מצוין לפגוש אתכן ואתכם ואני אשמח מאד להגיע גם אליכןם לסניף, למועדון לחבר או לסלון. כתבו לי ל-michaelim@knesset.gov.ilואבוא.
מי אוהב את השבת? מי לא? פרופ' מנו טרכטנברג שלנו ערך השבוע כנס מרתק על אופייה של השבת בישראל. אמרתי שם שהדבר שמגדיר אותנו בשנים האחרונות הוא שכל דבר הופך לסכסוך, שמסלים בשניות. וכל אחד הוא קורבן, והצד השני הוא צודק. ושהשפה היא קשה ופוגענית, לא רק במקרה הזה אלא באופן כללי. וכדי שנוכל להמשיך להתקיים פה, את זה אנחנו חייבות לשנות, וזה נוגע גם לשבת. זה המקום שלנו, כחברות וחברי כנסת, לעשות את המשא ומתן על האינטרסים ועל המשאבים כדי להגיע לאיזונים נכונים יותר ולהצליח לעשות שלם גדול מסכום חלקיו, לכל אחת ואחד והשבת שלה ושלו. דיברתי על זה גם אבי מימרן ברדיו קול חי.
יש לי כבוד עצום לאזרחיות והאזרחים הותיקות והותיקים שהרבה פעמים לא מקבלים מהמדינה את היחס שמגיע לה. איציק שמולי ונחמן שי ערכו השבוע בכנסת יום לכבודן ולכבודם ולפי כמות הציבור שהגיעה לכנסת להשתתף בדיונים ובאירועים – אפשר להבין עד כמה יום כזה נחוץ. ישר כוח.
 
גם אתןם התרגשתןם במצעד הגאווה הירושלמי בשבוע שעבר? היה כל כך עוצמתי לצעוד בין עשרות האלפים ברחובות הבירה, שנה בדיוק אחרי ששירה בנקי נרצחה בהם רק כי האמינה גם שלכל אחת ואחד יש זכות לחיות את החיים שהןם רוצות ורוצים. היינו שם כמעט כל חברות וחברי המחנה הציוני וכמובן חברות וחברי התא הגאה של המפלגה שמגיע להם כבוד גדול על הארגון המוצלח. מזמינה אתכןם לאלבום התמונות בפייסבוק שלי למצוא ולתייג את עצמכןם ואת החברות והחברים!
 
בשלישי הקרוב אני בשיחה אינטימית עם רפי – דיברנו על הילדות, על ההתבגרות בתקשורת ועל המעבר לפוליטיקה, באמת שהיה כיף ואתןם מוזמנים לצפות בתכנית בשלישי ב22:15 בערוץ עשר.
 
ולא נסיים בלי רגע של כיף מהאינסטגרם והשבוע – אני והחבר'ה בחדר האיפור רגע לפני שנכנסנו לפגוש את העיתונות ,בואו לאינסטגרם!
 
שבת שלום,
שלכן ושלכם,
מרב.