לחצ/י כאן

 

חברות  וחברים יקרות ויקרים

ראיתןם את ההפגנות באשדוד? עד היום חילקו באשדוד התראות, היום התחילו לכתוב דו"חות. (שזאת עבודה בשבת, כמובן). באשדוד יש רק 10% בעלות ובעלי בחירה חרדים, אז למה סוגרים להןם את העיר בשבת? אני עונה על השאלה הזאת בווידאו שלי. צפו והסיקו מסקנות.

אתןם הרי יודעות ויודעים שהמאבק על השבת הוא המאבק על מדינת ישראל. כי זאת לא רק השבת, זאת האקדמיה, וזה בית המשפט וזה צה"ל. והדבר הכי נורא הוא שמי שמחרב את המדינה ואת המוסדות האלה שלה היא הממשלה עצמה. שרת המשפטים שותקת כשרבנים שמקבלים משכורת מהמדינה מכריזים מלחמה על צה"ל ועל הרמטכ"ל וקוראים לסרבנות בגלל שירות משמעותי לנשים. קראתי לשרת המשפטים להפסיק לשתוק, בפוסט שעשרות אלפים מכןם הזדהו איתו.

 

ודאי הבחנתןם שהשתיקה של איילת שקד היא לא רק כשהרבנים מנסים להחזיר נשים להיות מגישות קפה אלא בהסכמה שלה להדרת נשים במרחב הציבורי ולעובדה שהיא משאירה את הנשים מיעוט בבית המשפט העליון ולא משתמשת במינויים הפתוחים כדי למנות שופטות מתוך המועמדות המעולות שישנן אלא רק עוד ועוד שופטים חובשי כיפה, שכבר יש להם ייצוג יותר גדול בבית המשפט העליון מהאחוז שלהם באוכלוסיה. בתשובה לשאילתא שלי השרה סירבה להתחייב למינוי שופטות –  ולכן גם פניתי אליה במכתב שאתןם מוזמנות ומוזמנים לקרוא כאן  וגם את הכתבה על כך.

השבוע ציינו את יום השואה הבינלאומי ודווקא ביום הזה העביר הפרלמנט של פולין את החוק שאוסר לטעון שפולין היתה שותפה לשואת היהודים ומטיל עונשי מאסר על מי שיגיד משהו כזה. מחנות ההשמדה אמנם לא היו פולנים, אבל מה שפולין עושה הוא הכחשת שואה ממש. פולין לא יכולה למחוק באמצעות חוק להעלים את חלקם של חלק מאזרחיה בשואה. אי אפשר להעלים את סיפורי הזוועה, העדויות והנרצחים על אדמת פולין. קראתי ואני קוראת לראש הממשלה ושר החוץ להחזיר את השגרירה שלנו משם ולשר החינוך להפסיק לאלתר את המשלחות לפולין.

בתוך הדרמה הזאת התקיים בחיפה טקס יום השואה הבינ"ל של ארגון עזר לחבר בחיפה. מקום שמטפל בניצולות וניצולים באופן מרגש להפליא.

וגם את הדברים שאמרתי ליעל דן בגלי צה"ל.

 

החלק השני של הראיון ליעל דן היה על גירוש מבקשי המקלט. לא במקרה, כמובן. ככל שזה לא אותו דבר, אי אפשר להוציא מהראש את ההקשר, את האסוציאציה. השבוע היה דיון מחפיר בוועדת הפנים

(זה הלינק לסדר היום שאני מעלה בכל יום כדי לדווח מה אני עושה היום עם הקול שקיבלתי מכןם, בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם) שבו גם אני הוצאתי מהדיון – ואתןם יודעות שלא הרבה אני מגיעה למצב שבו מוציאים אותי מוועדה. זה היה כשיואב קיש זרק את תושבת דרום ת"א האקטיביסטית שולה קשת שבאה להתנגד לגירוש. 

אבל יותר ויותר מבינות ומבינים שהממשלה משקרת במצח נחושה כמעט בכל אספקט לגבי מבקשי המקלט ומצטרפות ומצטרפים להתנגדות לגירוש. זה הזמן להצטרף אלי למפלגת העבודה ולחזק את הכוחות ההומניים וחיוביים בפוליטיקה שלנו. בואו!

 

אני מאמינה שאתןם כבר יודעות עד כמה הממשלה הזאת דורכת על הציבור באמצעות מניעת חוקים של האופוזיציה. אז זה מה שקורה עכשיו עם הצעת החוק שלי לחלוקה פנסיונית בין בני זוג שנפרדו. עד לפני שלוש שנים, פנסיה לא הייתה חלק מהסכם הגירושין. בכנסת ה קודמת הצטרפתי למאבק הצודק הזה שלקח 14 שנה!! שבסופו העברנו חוק שמתקן את הדבר.  אלא שהאפשרות לדרוש את החלוקה הזאת בדיעבד, על הסכמים שכבר נעשו, הוגבלה לשלוש שנים, עד פברואר 2018. אלא שמשרד האוצר ברשות יאיר לפיד לא עשה מה שצריך היה כדי שאנשים ובעיקר נשים, ובעיקר משכבות חלשות ידעו שהן זכאיות לזה. לכן, זהבה גלאון ואני הגשנו הצעת חוק שמאריכה את התקופה. כבר חמש פעמים עלתה הצעת החוק לוועדת שרים וכל פעם מסיבה אחרת נדחתה הצעת החוק. אני ממש לא מתכוונת לוותר. זה יכול להיות כל ההבדל בשביל גברים ונשים באוכלוסיות מוחלשות. 

מה אתןם יודעות על סייבר? ואיך אתןם מוודאות שאתןם לא מותקפות ומותקפים באמצעות סייבר אצלכןם בבית או בטלפון? אז זהו, שזה התפקיד של הממשלה והכנסת לוודא שזה לא קורה. זה מה שאמרתי השבוע בכנס סייברטק, מוזממות ומוזמנים לצפות.

אתן בחופשת לידה? לפני? אחרי? הרבה אחרי?… אתם בודאי לא בחופשת לידה, כי המדינה לא נותנת לאבות חופשת לידה. וגם מה שהיא נותנת לאמהות – לא מספיק, כמו שהסכמתןם אתי בהמוניכןם בווידאו שלי על חופשת לידה שוויונית. אז השבוע העליתי את ההצעה שלי לחופשת לידה ראויה ושוויונית להצבעה במליאה. הממשלה התנגדה אליה, כי למה להשקיע באזרחיות ובאזרחים אם אפשר שהןם יעשו את העבודה בחינם. אבל ברגע האחרון, פנה אלי ח"כ דב חנין והפציר בי לנסות לשכנע את הממשלה בכל זאת וסיכמתי עם השרה גילה גמליאל לנסות לקדם את ההצעה.

והסברתי אותה גם בראיון ארוך, על הרבה דברים, בששי בבוקר אצל אור הלר וימית סול. ממש כיף לצפות, צפו

 

בודאי שמעתןם על גישור. אני מאמינה גדולה בגישור. ישוב סכסוכים בהסכמה הוא דבר שטוב לכל הצדדים והוא הדרך הטובה ביותר לצאת ממשבר כמו סכסוך מחוזקות ומחוזקים. באמת. לכןם אני מקדמת את הגישור בכל דרך, גם בחוק שיוגש ממש בקרוב. השבוע השתתפתי באירוע עישור לגישורים, ארגון של גישור בקהילה, שזאת דרך שעושה טוב לא רק לצדדים עצמןם, אלא גם לקהילה שמסביב. מוזמנות ומוזמנים מאד לצפות בפנל המרתק שהיה באוניברסיטת ת"א.

ולפני סיום רגע אחד באינסטה – בממעגן מיכאל, בדרך לפגישה עם מכינת מעגן מיכאל (רוצות ורוצים לפגוש אותי גם? כתבו לי! michaelim@knesset.gov.il ) פגשתי שקדיה. אחרי הכל, היה ט"ו בשבט השבוע. חג שמח!!

 

שבוע טוב, 

שלכן ושלכם, 

מרב