השכר הריאלי שלכן ושלכם לא עלה כבר 15 שנים, והתקציב לא מספק פתרון.

 

נאום במליאה בקריאה ראשונה על תקציב המדינה


חברי וחברותי, חברות הכנסת,

יום חגיגי היום. הממשלה מביאה לכנסת את התקציב שלה. תקציב הוא תמיד אירוע, בכל זאת: זאת ההצהרה המשמעותית ביותר שממשלה עושה. זה המקום שבו כל ההצהרות הגדולות מתבררות: האם הן באמת ממומשות בשקלים, בסעיפי תקציב ובתכניות או שהן היו מלים ריקות.
ממשלת נתניהו וכחלון העבירה את כל שנת 2015 בלי תקציב בשביל שלשנת 2016 יהיה תקציב שמביא רפורמות ותוספות שיפתרו את הבעיות הקשות של האזרחיות והאזרחים במדינת ישראל. חודשים חיכינו, שינינו חוקי יסוד, המתנו וכססנו ציפורניים לתקציב הראשון של האיש שנבחר לשר אוצר על כנפי ההבטחות החברתיות שלו לטובת הציבור.
והנה, התקציב החדש מונח לפנינו, והוא ממש לא מקיים את ההבטחות. נכון, אין בו מי יודעת מה גזרות אבל הגזירה הקשה ביותר שיש בו היא שלרוב הציבור אין בו פתרונות.
צריך לשים את זה על השולחן: הבעיה החברתית כלכלית הגדולה ביותר בישראל היום היא שהשכר נמוך מדי. חצי מהעובדות והעובדים במדינת ישראל מרוויחים ומרוויחות פחות מ- 6,000 ₪ בחודש. מתי בפעם האחרונה ניסית לחיות מ- 6,000 שקל, אדוני שר האוצר? 15 שנה שהשכר הריאלי של העובדות והעובדים במדינת ישראל לא עלה. מה עושה התקציב שלך כדי להעלות לציבור את השכר? שום דבר, אפס מוחלט.
קוראים לזה יוקר המחיה: כולנו יודעות ויודעים שמספר המשכורות החודשיות הנדרשות לרכישת דירה בישראל עלה מכ-103 בשנת 2008 עד לכ-140 כיום, זה בלי ספק מעיד על העלייה במחירי הדיור, אבל זה גם מעיד על השכר שלנו, שלא עלה בשקל אחד. ההבטחות שלך היו לספק דירות ולהוריד את המחיר שלהן. בשביל זה נבחרת, כי אנשים האמינו לך. אבל התקציב שלך, אדוני שר האוצר? לא מקיים. אפילו שר השיכון שלך אומר בפה מלא שהוא לא מוריד את מחיר הדירות.
ההוצאה הפרטית על חינוך עלתה בין 2009-2013 בכ- 3,183 ₪ לתלמיד בשנה; גם ההוצאה הפרטית על בריאות קפצה – מדובר ב- 730 ש"ח יותר בשנה ממה ששילמו בשנת 2010. השכר לא עלה בשקל אחד. וחצי מאלה שיש להן ולהם שכר הוא לא מגיע ל 6,000 שקל בחודש. מה אתה מציע להן ולהם אדוני שר האוצר? איך הן אמורות ואמורים לשלם את ההוצאות האלה? ומה אתה מציע להם כדי שבשנה הבאה המצב יהיה קצת יותר טוב? שום דבר. כלום. אפס מוחלט.
אדוני שר האוצר, אתה מקשיח את התנאים לקבלת דמי אבטלה לצעירות וצעירים. שים לב: ברוב חלקי המדינה אתה גם לא מספק להן ולהם מקומות עבודה איכותיים שבהם יש להן סיכוי להשתכר שכר הולם. את בעלי ובעלות התואר הראשון והשני בפריפריה אתה שולח להיות מקסימום אחראי משמרת בארומה או בבורגראנץ'. ככה גם אין צמיחה, גם הפריון נשאר ברצפה ובעיקר השכר, אדוני שר האוצר, השכר שהם יוכלו להשתכר נשאר נמוך, נמוך מדי. ומה אתה עושה בשביל לשנות את זה? שום דבר. אפס מוחלט.
רק לפני חודש חתמת, אדוני שר האוצר, על הסכם חגיגי עם ההסתדרות והבטחת לקלוט את עובדות ועובדי הקבלן. צעד מבורך בדרך להפסיק את העבדות המודרנית של העסקה קבלנית נצלנית ובשכר נמוך מדי. אבל בתקציב שלך אתה מקפיא את תקני כוח האדם במגזר הציבורי. איך זה מסתדר עם ההבטחה שלך ? אתה משאיר את השכר של מאות אלפי בני אדם ברצפה. מה אתה עושה בשבילן ובשבילם? שום דבר, אפס מוחלט.
אדוני שר האוצר, בתקציב שלפנינו אתה מקצץ ביעוץ ובסיוע לעסקים קטנים. אלפי עסקים קטנים ובינוניים נסגרים בישראל בכל שנה, השכר של חלקן וחלקם נמוך עוד יותר מזה של שכירות ושכירים, ואתה מקצץ להן ולהם את הסיוע? בניגוד להבטחות שלך, התקציב הזה גם לא נותן דמי אבטלה לעצמאיות ועצמאים. אז מה אתה עושה כדי שעצמאיות ועצמאים ועסקים קטנים יוכלו להתפרנס בכבוד? שום דבר, אפס מוחלט.
15 שנה שהשכר הריאלי במדינת ישראל לא עלה. חצי מהעבודות והעובדים משתכרים פחות מ-6,000 שקל לחודש. וזה לפני שדיברנו על העוני. אדוני שר האוצר, 12.5% מהמשפחות העובדות חיות מתחת לקו העוני – 24.1% מהמשפחות עם מפרנס אחד ו-5.7% מהמשפחות עם שני מפרנסים. מה אתה עושה כדי לצמצם את העוני, אדוני שר האוצר? חבר המפלגה שלך אלי אללוף עמד בראש וועדה שנתנה המלצות מאד ברורות מה לעשות כדי להתמודד עם העוני, ומה מהן נמצאות בתקציב שלך? נמצאת בו העלאה מביכה של 40 שקל להבטחת הכנסה למספר זעום של קשישות וקשישים. מה אתה עושה כדי לצמצם את העוני, אדוני שר האוצר? שום דבר, אפס מוחלט.
תקציב הוא הצהרה על ערכים. התקציב משקף באופן המוחשי ביותר את סדרי העדיפויות של הממשלה. בתקציב הזה יש כמה צעדים סבירים, שהם בקושי פלסטר, חצי כדור אקמול, והרבה צעדים גרועים. אבל הבעיה הכי קשה בתקציב הזה היא מה שאין בו: אין בו תשובות לאזרחיות ולאזרחים במדינת ישראל שעובדים ועובדות קשה מאד ולא מצליחים להתקיים בכבוד. אין בו טיפול בבעיה של השכר, יצירת מקומות תעסוקה וגם אין בו מתווה לצמיחה של המשק. המחירים ממשיכים לעלות והשכר הריאלי ממשיך לרדת. בבור הענק שנפער בין שני אלה נופלים האזרחיות והאזרחים במדינת ישראל. התקציב הזה לא מציע להם שום רשת ביטחון. שום דבר. אפס מוחלט.

צפו בנאום במליאה: