כנס על חופשת הלידה בישראל

 

בחודשים האחרונים התעוררה מחאה ציבורית צודקת נגד חופשת הלידה הקצרה מדי בישראל. המחאה אולי חדשה יחסית, אבל המצוקה ממש לא. חופשת הלידה בישראל רחוקה מלהתאים לחיים של הורות והורים בישראל והאמת היא, שהיא רחוקה גם מהאינטרס של החברה ושל המשק. 14 שבועות זה לא מספיק. לכן, ב-29 ביוני 2016, ערכתי עם חברי לסיעה, חה"כ מנואל טרכטנברג כנס בנושא חופשת הלידה בישראל.


בכנס הצגנו – חה"כ מנואל טרכטנברג ואני, מודלים לחופשת לידה ארוכה יותר ושוויונית שתשפר את מציאות חייהןם של כל כך הרבה אמהות ואבות, בהווה ובעתיד.

שם גם הצגתי את הצעת החוק שלי לחופשת לידה שוויונית לשני ההורים. היא מבוססת על המודל האיסלנדי: 13 שבועות לאם, 13 שבועות לאב ועוד 13 שבועות שיוכלו לחלוק ביניהם כשחלק מהם יוכלו לקחת במקביל. זה הרבה יותר הגיוני ובריא – לילדות ולילדים, לשני ההורים ולמקומות העבודה.

בנוסף, שמענו סיפורי חופשת לידה על כמה קשה, כואב ומתסכל היה לעזוב תינוקת או תינוק בבית ולחזור לעבודה – גם לאם וגם לאב.

השתתפו גם מומחיות ומומחים, חברות וחברי כנסת וגם – כמו שרואות בתמונות – לא מעט תינוקות שבאו לדרוש יותר זמן עם ההורים שלהם. שידרנו את כל הכנס בשידור חי בעמוד הפייסבוק שלי – מוזמנות ומוזמנים לצפות בו בקישור הזה. הצטרפו אלינו למאבק על חופשת לידה ראויה, אנחנו זקוקות וזקוקים לכןם.