הגיע הזמן לבטל את "פקודת המיסים – גבייה"

 

הפקודה המנדטורית שממררת את חיינו


עודד: הי, עיקלתם לי את חשבון הבנק.
נציגת ביטוח לאומי: כי יש לך חוב.
עודד: אני יודע.
נציגת ביטוח לאומי: אז תשלם את החוב.
עודד: אני רוצה.
נציגת ביטוח לאומי: אז מה הבעיה?
עודד: עיקלתם לי את חשבון הבנק.
נציגת ביטוח לאומי: אז תשלם בכרטיס אשראי.
עודד: אין לי אשראי באשראי. האשראי שלי יורד ישירות מהחשבון. ועיקלתם לי את החשבון.
נציגת ביטוח לאומי: אז תשלם במזומן.
עודד: רגע, אני בודק אם יש לי שלושת אלפים שקל מתחת לבלטה. לא. אין. למה אתם פשוט לא לוקחים את הכסף? הכסף בחשבון והחשבון אצלכם. הושיטי יד וגעי בו.
נציגת ביטוח לאומי: אנחנו לא עושים את זה.
עודד: אבל אני רוצה שתעשו את זה.
נציגת ביטוח לאומי: אנחנו פועלים לפי חוק.
עודד: לא, האמת היא שאתם פועלים לפי פקודה מנדטורית של המלך ג'ורג' החמישי.
נציגת ביטוח לאומי: מי?

זו שיחה של איש אמיתי עם פקידה אמיתית על עיקול אמיתי לגמרי! זה היה מצחיק אם זה לא היה כל כך מקומם וחמור. פקודת המסים גבייה מאמללת חיים של רבות ורבים שמסתבכים עם עיקולים וחובות, הרבה פעמים בגלל חוב קטן ושולי, בגלל תקלות ואפילו בגלל טעויות של הרשות. ביורוקרטיה דרקונית של השלטון במלוא תפארתה.
במושב הקודם יצאתי, יחד עם האגודה לזכויות האזרח, במאבק לביטול הפקודה המיושנת הזו שמערימה קשיים מאז ימי המנדט הבריטי. חובות צריך לשלם, חד משמעית. אבל בדרך אנושית ודמוקרטית. את המנגנון המיושן שמעניק לרשויות, עיריות, מד"א ועוד ועוד סמכויות גבייה דרקוניות ולא מידתיות צריך להחליף במנגנון מודרני, יעיל ובעיקר פחות בריוני.

כבר בכנס הקודם ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת קיימה לבקשתי דיון בנושא, שבו השתתפו נציגות ונציגי השלטון המקומי, העיריות, רשות האכיפה והגבייה ומשרדי הממשלה הרלוונטיים. שמחתי למצוא שם אוזניים קשובות ורצון כן לשפר את מנגנון גביית החובות ויצאנו לדרך בחיפוש אחר המנגנון הזה.