קצבאות ניצולות וניצולי השואה

 

הקצבה של 11 אלף הניצולות והניצולים הנזקקים ביותר עומדת בסימן שאלה


ניצולות וניצולי השואה הנזקקים ביותר נופלים בין הכסאות בגלל ויכוח משפטי מתמשך על מניות ונכסים. בכל רבעון, עם התקרב מועד העברת התשלום לו הם זכאיות וזכאים, עד הרגע האחרון לא ברור האם יקבלו את הכספים ואם כן, מתי.

אחד הדברים שהייתה לי זכות גדולה לעשות בכנסת הקודמת הוא להגדיל בחוק את הסכום שמקבלות כמעט 11 אלף הניצולות והניצולים הכי נזקקים. אבל בשנה האחרונה הם לא קיבלו אותו כמו שצריך. לא אלאה אתכם בפרטי הסכסוך הכספי בין החברה להשבה ואוצר התיישבות היהודים, אבל התוצאה המכוערת שלו היא שהכספים המיועדים לקצבאות לא משולמים כסדרם.

בערב פסח האחרון התערב משרד האוצר ברגע האחרון והעביר בעצמו את הכסף לניצולות ולניצולים. בעקבות זאת הגשתי, יחד עם דוד ביטן, הצעת חוק שתבטיח שבכל מקרה שהקצבאות לא יועברו על ידי החברה להשבה – משרד האוצר ישלם אותן.

אנחנו לא יכולות להרשות לעצמנו שהמחזה הבזיוני הזה יהפוך לטקס קבוע. מדובר בניצולות ובניצולים שהכי זקוקים לכסף, והמשמעות שלו בשבילן/ם היא אוכל, תרופות וחשמל. זו החובה שלנו לוודא שהניצולים שזכאים לקצבאות יקבלו אותן בזמן, בין אם מהחברה להשבה או מהמדינה. בימי חייהם האחרונים הם לא צריכים להתחנן לקבל את מה שמגיע להם, בלי להיות תלויים באינטרסים כלכליים או אחרים. במהלך כל מושב הכנסת הקודם נלחמתי על הקצבאות בועדת הכספים, ועם עוד שותפות ושותפים ניסיתי למצוא פתרונות משפטיים וכלכליים שיבטיחו את תשלום הקצבאות בזמן.