הגבלת כהונת רה"מ לשתי תקופות

 

שתי קדנציות - זה מעל הראש


"אם לא תעשה את זה בקדנציה הראשונה, אולי תעשה מה שצריך בקדנציה השנייה, אבל יותר מזה אתה לא צריך. תעשה את הדברים ולך הביתה – במובן הפוליטי – לך הביתה. אני אשמח מאד אחרי התפקיד הזה ללכת ולעשות דברים אחרים". את הדברים האלו אמר לא אחר מאשר בנימין נתניהו, לפני שנהיה ראש ממשלה כמובן.

מחקרים מצביעים באופן ברור על הקשר בין עצמה וכח גדולים לאורך זמן לבין ניתוק רגשי, אטימות ושגעון גדלות. זה הוכח מדעית שכוח ושררה משפיעים על המוח האנושי לרעה. זו בדיוק הסיבה שצריך מדי פעם להחליף את ראש הממשלה, כדי לחלק את הכוח הזה. כי כמו שאנחנו רואות ורואים בישראל 2016, כשאותו אדם עומד בראש המערכת זמן רב מדי הוא מתחיל להתבלבל ולהתאים את המערכת לצרכיו, במקום לצרכי הציבור.

בארצות הברית היה נוהג שנשיא לא מכהן יותר משתי תקופות כהונה. כשהנוהג הזה נשבר, חוקקו שם ב-1951 את התיקון העשרים ושניים לחוקה: לנשיא, כל נשיא, יש שתי קדנציות. שני סיבובים לעשות כל מה שאפשר – וזהו.

בסוף 2015 הגשתי לראשונה את הצעת החוק שלי להגביל את כהונת ראש הממשלה בישראל לשתי תקופות כהונה בלבד. הגבלה כזו תתרום גם ליציבות השלטונית, כי לראש הממשלה לא יהיה שווה לאיים בבחירות בכל משבר ולפזר כנסות בגלל משברים קואליציוניים. אם זה עובד בארה״ב, למה שלא יעבוד בישראל?